Що треба знати про панічні атаки
Сьогодні була свідком панічної атаки, яка сталася з жінкою-переселенкою. Вона прийшла на консультацію. Мила, тиха, з сумними очима, але усміхнена. Її голос злегка тремтів, проте звучав впевнено. Розмова розпочалася зі звичного обміну привітаннями і, як то кажуть, нічого не віщувало біди. Раптом вона стала задихатися, хапати судорожно повітря. В її очах був такий страх, ніби я останнє, що вона бачить у своєму житті. Зізнаюся, я спостерігала таке вперше.
То була панічна атака, якій властиві симптоми, що жінка описала згодом:
«Я добре почувалася. Зайшла в кабінет з легкістю, не хвилювалася. Раптом мені стало дуже страшно, у вухах задзвеніло, навколишні звуки стали приглушеними, кімната перед очима поплила. Я почала задихатися – не вдавалося вдихнути. Пробив піт, затремтіли руки, з'явився біль у грудях. Серце вистрибувало. Я думала, що то кінець!»
На жаль, панічні атаки завдяки стресу, який ми переживаємо сьогодні у стані війни (навіть пасивно), стануть нормою нашого суспільства. Вміти надавати першу психологічну допомогу так же важливо, як вміти надавати першу домедичну допомогу.
ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ПАНІЧНІ АТАКИ (ПА)?
ПА проявляються на фізичному і психологічному рівнях:
Фізичні симптоми ПА: тахікардія; пітливість; запаморочення; озноб; тремтіння; задишка; біль у грудях; нудота; оніміння кінцівок.
Психологічні симптоми ПА: відчуття нереальності того, що відбувається; «вимикання» із власного тіла, спостереження за собою «збоку»; страх втратити свідомість, померти або збожеволіти.
ЯК ВІДРІЗНИТИ ПА ВІД СЕРЦЕВОГО НАПАДУ?
- У серцевого нападу та ПА схожі симптоми: прискорене серцебиття, задишка, підвищене потовиділення, біль у грудях. Однак у разі ПА симптоми зникають за 10-15 хвилин. Тоді як симптоми серцевого нападу не проходять до медичної допомоги.
- Люди із серцевим нападом відчувають попереджувальні симптоми за кілька днів до нападу, і найчастіше сам напад трапляється під час фізичної активності. ПА виникають незалежно від фізичної активності.
- Має значення і вік. Ризики виникнення серцевого нападу збільшуються у чоловіків після 45 років, а у жінок після 55 років. Як кажуть кардіологи, якщо молода людина без факторів ризику відчуває біль у грудях, ймовірність серцевого нападу дуже мала. Але біль у грудях у 50-річного чоловіка, який багато років палить, з 20-річною історією діабету, швидше за все, сигналізує про серцевий напад і про те, що він потребує термінової медичної допомоги.
ЯК НАДАТИ ПЕРШУ ДОПОМОГУ ЛЮДИНІ ПРИ ПА?
1. Запитайте, чи людина розуміє, що з нею відбувається, чи траплялося з нею таке раніше. Якщо ні — поясніть, що це хвилинний страх, який минеться.
2. Знайте самі і поясніть людині, що від ПА не вмирають і не божеволіють. ПА не є небезпечною для життя. Незабаром симптоми минуться, потрібно просто перечекати. В подоланні їх є безліч ефективних технік.
3. Говоріть чітко та повільно, використовуйте короткі, ясні речення. Зберігайте самовладання і не втомлюйтеся нагадувати, що реальної небезпеки немає – мозок помилився.
4. Говоріть, що ви поруч, що людина у безпеці. Підтримуйте контакт. Цим ви допомагаєте їй утримати зв'язок із реальністю.
5. Запропонуйте зробити одну з найпростіших технік Граудінг/Заземлення (на фото). ЇЇ легко запам’ятати і застосовувати.
ЧОГО НЕ МОЖНА РОБИТИ:
- Знецінювати досвід та переживання людини. Не кажіть: «Та що ти вигадуєш! Немає в тебе жодних ПА!» або «Зараз кожен другий каже, що має ПА».
- Не варто акцентувати увагу на проблемі. Не кричіть «Що з тобою?!» чи «Ти мене лякаєш!». Не показуйте переляк – це може погіршити стан. Спокійно допоможіть пережити напад, а потім порекомендуйте звернутися до лікаря. Якщо зі здоров’ям все добре – тоді до психолога. Коли ПА трапляються часто, то це вже панічний розлад. З одиничною ПА можна впоратися самостійно, а от за підозри панічного розладу ігнорування чи зволікання буде мати небезпечні для психіки наслідки.